Konsultacja trychologiczna - dlaczego Trycholog sprawdza poziom witaminy D

Optymalny stan włosów zależy od tak wielu czynników, że nie zawsze łatwo jest określić bezpośrednią przyczynę wypadania włosów. W większości przypadków wynika to po prostu z niedoborów żywieniowych, ponieważ organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje całej gamy składników odżywczych, witamin i minerałów… a osiągnięcie zalecanej dziennej porcji nie jest tak proste dlatego też niezbędna jest pomoc dobrego dietetyka i dobrego trychologa w osiągnięciu najlepszego rezultatu.

Najnowsze badania naukowe jednoznacznie podkreślają ogromną rolę witaminy D w przypadku wypadania włosów. Związek pomiędzy łysieniem a niedoborem witaminy D jest niezaprzeczalny stąd też indywidualnie opracowany plan żywieniowy czy dieta przygotowana przez Dietetyka może być pomocna w uzyskaniu zdrowych włosów.

Wypadanie włosów a witamina d3

Mieszki włosowe mają receptory witaminy D („VDR”, receptor witaminy D), które odgrywają rolę w odnowie i wzroście włosów. Z powodu obniżonego poziomu witaminy D włókno włosa osłabia się, aż przestaje rosnąć. Niedobór ten powoduje również łojotok skóry głowy (mogący przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry ŁZS) a to niekorzystnie wpływa na skórę głowy, a co za tym idzie również na włosy.

Badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że suplementacja witaminą D przyspieszyła wzrost włosów, pamiętać jednak należy, że brak witaminy D jest często jedną z przyczyn wypadania włosów dlatego rozstrzygająca staje trichoskopia włosów, którą wykonuje się w trakcie konsultacji trychologicznej z Trychologiem.

Witamina D nie tylko wpływa na zdrowie włosów, jest ważna dla ogólnego dobrego stanu zdrowia. Na przykład może również pomóc w leczeniu niektórych chorób (łuszczyca, rak okrężnicy i piersi, stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1 itp.) dlatego oznaczana jest również podczas konsultacji dietetycznej z Dietetykiem. W naszym gabinecie tricho.diet Katowice oferujemy wsparcie Dietetyka i Trychologa w trakcie jednej konsultacji.

Jak zoptymalizować poziom witaminy d3 w organizmie

Głównym źródłem witaminy D jest słońce, ale wystawianie się na nie zwykle nie wystarcza, szczególnie w obszarach miejskich. Wykorzystaj sezon letni, aby uzupełnić witaminę D, wystawiając się na słońce (bez narażania skóry): 20 minut 3 razy w tygodniu, z odsłoniętą twarzą, szyją i ramionami.

Ostrzeżenie: dla osób starszych, palaczy, osób o ciemnej karnacji i osób z dużą nadwagą ekspozycja na słońce musi być 3 do 5 razy większa, aby umożliwić równoważną syntezę witaminy D. Jeśli nie lubisz przebywać na słońcu lub masz na ciele znamiona, uzupełnić można witaminę D w sposób naturalny sięgając po produkty takie jak ryby, żółtka jaj, mleko. Nie jest to jednak proste dlatego warto zapytać Dietetyka w jaki sposób można uzupełnić witaminę D z pożywienia w Twoim indywidualnym przypadku.